Get Adobe Flash player

Батьки

Десять заповідей для мам і тат майбутніх першокласників

 1. Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленька. Давай­те їй посильну роботу вдома, виз­начте коло її обов'язків. Зробіть це м'яко: «Який ти в нас уже великий, ми навіть можемо довірити тобі помити посуд».
 2. Визначте загальні інтереси. Це можуть бути як пізнавальні інтереси (улюблені мультфільми, казки, ігри), так і життєві (обгово­рення сімейних проблем).
 3. Залучайте дитину до економ­ічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орі­єнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте гроші на хліб і на морозиво, коментуючи суму на той і на інший продукт).
 4. Не лайте, а тим більше — не ображайте дитини в присутності сто­ронніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навко­лишніх, навіть учителя або вихова­теля, відповідайте: «Спасибі, ми обо­в'язково поговоримо на цю тему».
 5. Навчіть дитину ділитися свої­ми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виник­ли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.
 6. Постійно говоріть з дитиною. Розвиток мовлення—запорука гар­ного навчання. Були в театрі (цирку, кіно)—нехай розповість, що більше всього сподобалося. Слухайте уваж­но, ставте запитання, щоб дитина почувала, що це вам цікаво.
 7. Відповідайте на кожне запи­тання дитини. Тільки в цьому ви­падку її пізнавальний інтерес ніколи не вгасне.
 8. Постарайтеся хоч іноді диви­тися на світ очима вашої дитини. Бачити світ очима іншого — осно­ва для взаєморозуміння.
 9. Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не ви­ходить, відповідайте: «Вийде обо­в'язково, тільки потрібно ще раз спробувати». Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, усмішкою, ласкою й ніжністю.
 10. Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах. Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте аль­тернативу. Повага до дитини зараз— фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.
 Як покращити сон дитини
 • Для будь - якої дитини сон має неоціненне значення. Повноцінний сон – це ознака здорової нервової системи. А якщо дитина важко засинає, прокидається , плаче чи розмовляє уві сні або постійно рухається у ліжечку – це привід для тривоги батьків.
 • Коли дитина здатна розповісти про те, що їй снилося , то можна почути й про чудовиськ , й про те , як щось страшне гналося за нею , тощо.
 • Ці ознаки є показником того, що з дитиною щось не гаразд, бо сон – це відбиття того, що відбувається з дитиною впродовж дня. І не обов’язково щоб це, на погляд дорослих, були дуже помітні чи вражаючі події. Це можуть бути якісь незначні епізоди в житті дитини, на які батьки навіть не звернули уваги.
 • Поганий сон свідчить про те, що дитина не може впоратися зі своїми переживаннями. У більшості випадків за цим стоять порушена довіра або брак батьківської любові. Тому дуже важливо знати душевний стан дитини, частіше розмовляти з нею про різні події, які трапляються в її житті, заздалегідь знати, як вона може відреагувати на певну ситуацію.
 • Дорослі іноді вважають, що дитина не звернула уваги на якісь події у житті дорослих, але це може бути оманою. Навіть якщо дитина не може висловитись відносно якоїсь події, зважаючи на малий вік, вона все одно відчуває напруженість, не розуміючи, про що йдеться. Відчуваючи стосунки дорослих, дитина може стати скутою. Це щось незрозуміле у діях дорослих здається їй набагато більшим, навіть страшнішим, ніж це є насправді. Для дорослих – незначне непорозуміння, для дитини – причини для занепокоєння.
 • У спокійних, урівноважених батьків і діти спокійні. А у знервованих батьків діти хворіють набагато частіше. Покращення сну є дуже важливим внеском в оздоровлення дитини, тому спокійному сну треба приділяти особливу увагу.
 • Якщо дитина погано спить, потурбуйтеся, щоб упродовж дня не перевантажувати дитину подіями, які можуть мати сильний емоційний вплив на неї: тимчасово не водіть дитину в людні місця, дозволяйте їй гратися з більш спокійними, врівноваженими дітьми. Дорослим треба уважно слідкувати за собою, поводитися так, щоб на собі відчути, як приємно нікуди не поспішати, із зацікавленістю займатися з дитиною її справами.
 • Отже, день закінчується, час готуватися до сну.За дві години до цього треба дати можливість дитині зупинитись, заспокоїтись, «охолонути» перед сном. Потрібно мінімізувати емоційні навантаження: ніяких гостей, телепередач для дорослих, гучної музики, фізичних вправ. Як у природі все затихає ввечері, так і у дитини повинно бути перед сном: тиша, спокій, повільні прогулянки, неквапливі розмови на приємні теми.
 • Треба встановити «ритуал» підготовки до сну: помити ніжки теплою водою, дати дитині теплого молока з медом, почистити зубки, неспішно скласти на ніч свій одяг, лягти в ліжечко.
 • Можна включити спокійну тиху музику, запалити в темряві не дуже яскравий світильник, призначений для дитячих кімнат, щоб вони створювали в кімнаті атмосферу тиші, спокою, довіри, а може, навіть казкової таємничості.
 • Сядьте поряд з дитиною, тихенько погладьте її по спинці, по голівці(якщо вона не заперечує). Ці ледве відчутні повільні рухи заспокоюють дитину, розслаблюють.
 • Поглажуючи, тихо, неквапливо розповідайте їй про щось приємне. Вона повинна знати, що її люблять та оберігають. Ваш голос повинен бути лагідним, заколисуючим. В цей час можна розповісти простеньку казочку про улюблених звірят, або нагадати дитині приємні картини природи.
 • Перед сном можна змалювати привабливу перспективу на найближче чи більш віддалене майбутнє. Наприклад, сказати, що завтра, коли дитина прокинеться, її чекає щось дуже приємне…
 • За такого приготування до сну дитина засинає з почуттям впевненості, що її люблять, що вона здатна бути охайною, привітною, із задоволенням працювати, вчитися. В цей час найлегше вкласти у свідомість дитині потрібну їй інформацію про людські цінності, цікаві події, що чекають її після такого потрібного сну.
 • Розповідання чи читання виховних казок чи історій перед сном- це своєрідний засіб зміцнення імунітету дитячої особистості проти агресивних виявів у дитячому житті, оздоровлення психоемоційного стану, формування здорової філософської позиції дитини.
 • Якщо додати до всього цього дитяче відчуття Вашої, шановні батьки, любові, то все це разом відкриє дитині шлях до здорового спокійного сну.

Пошук

Мультфільми